piątek, 12 lipca 2013

Fokus na hokus pokus!


Tytuł: Iluzja (Now You See Me)
Reż.: Louis Leterrier
Produkcja: USA
Premiera: 28 czerwca 2013
Gatunek: kryminał, thriller
Czas trwania: 1 godz. 55 min.  Magia jest iluzją, kłamstwem. Nie dajcie się nabrać. Wszystko, co dane wam będzie tu zobaczyć nadszarpnie nieco waszą percepcję, przestaniecie ufać własnym zmysłom, spostrzegawczość schowa się w kąt. Zastanowicie się, czy to wciąż rzeczywisty świat sprytnych sztuczek prestidigitatorów, czy może już nieodgadniona kraina czarów. Granica między nimi zaciera się, a odbiór zależy jedynie od tego, jak twardo stąpacie po ziemi, i czy potraficie dojrzeć podstęp wśród plątaniny zgrabnych ruchów wyćwiczonych magików.

Oderwijmy się zatem na chwilę od sznurów realności, które opinają nas na co dzień swym ciasnym splotem, dajmy się zaczarować, omamić, przymknijmy oko na niedoskonałości, niedopowiedzenia i nieścisłości tych czarów marów i spędźmy niecałe dwie godziny poddając się czystej "Iluzji".


Oto kolejny amerykański heist movie - film o umiejętnie ukartowanym wielkim napadzie, tym jednak razem nieco nietypowym. Nie dość, że odbywa się on podczas magicznych występów i dokonują go zmyślni iluzjoniści, to jeszcze zgarnięty majątek, wzorem Robin Hooda, oddawany jest dotkniętym kryzysem i wszelkimi niesprawiedliwościami systemu ludziom.

Wszystkich bohaterów poznajemy najpierw z osobna. Los łączy ich dopiero na dalszym etapie życia, kiedy każdy z nich obrał już ścieżkę swej magicznej kariery. Mamy tu zatem piękną artystkę cyrkową, której nie straszne są ostre zęby piranii, przebiegłego złodziejaszka, używającego magicznych sztuczek do efektywnego okradania niczego nieświadomych widzów jego jednoosobowego spektaklu, karcianego wirtuoza, oraz hipnotyzera, potrafiącego czytać w umysłach swych "ofiar". Ci Czterej Jeźdźcy tworzą kwartet, z którym problem mają najlepsi przedstawiciele prawa w kraju. Jak bowiem udowodnić, że ich czarodziejskie poczynania niezgodne są z prawem, kiedy nie wiemy nawet, gdzie tkwi haczyk?


Film jest bardzo barwny, a szybkie tempo narzucone przez reżysera nie pozwala nam się nudzić. Logicznie trochę zgrzyta, nie chodzi w nim jednak przecież o skrupulatne tłumaczenie magicznych wyczynów czwórki przebiegłych iluzjonistów, nie wszystko musi być tu jasne, nie taka jest wszak idea iluzji. Wspaniałe efekty specjalne, świetnie dobrani aktorzy i, być może lekko dziurawy, acz mimo wszystko ciekawy, scenariusz budują w nas przekonanie, że to film, na który warto poświęcić tę krztynę wolnego czasu.

Zaczyna się wręcz bardzo dobrze. Jesteśmy zachwyceni Czterema Jeźdźcami, szafującymi swymi skrzętnie obmyślonymi sztuczkami na prawo i lewo. Lecz, im dalej w las, tym bardziej przekombinowany staje się ten obraz, doprowadzając nas wprawdzie do ogromnie zaskakującego finału, dającego widzom pstryczka w nos swym nieoczekiwanym rozwiązaniem, ale taka kumulacja akcji i przeróżnych splotów wydarzeń, poczęstowała mnie zdecydowanym przesytem.

"Iluzja" to, pomimo moich subiektywnych uprzedzeń, film, który prawdopodobnie zaczaruje niejednego widza. Jest idealną produkcją na wakacyjny, leniwy czas, kiedy jedyne, czego pragniemy to lekkostrawne, plastyczne i wciskające w fotel kino. Mnie pod tym względem zdecydowanie nie zawiodła.

4.5/6


19 komentarzy:

 1. Już wiem na jaki film zaproszę męża:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nam się podobał,choć spodziewałam się bardziej magicznego zakończenia;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam się wybrać na ten film, ale ostatecznie posłuchałam mojego dziecka i poszliśmy na bajkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę koniecznie obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 5. Powinnaś usunąć to zdjęcie z facetem w kapturze. Ktoś, kto nie oglądał filmu, podczas jego oglądania od razu się zorientuje.
  A sam film mnie również się podobał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, masz rację. Już zmieniam, dzięki za cynk :)

   Usuń
 6. Bardzo popularny film chyba. Kolejna recenzja i ja naprawdę chyba w końcu ulegnę i pójdę sama obejrzeć tę "Iluzję". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie film też nie zawiódł. Zakończenie mnie zaskoczyło (chociaż mogli się postarać o coś bardziej widowiskowego) i BARDZO podobało mi się to, że wszystko było tłumaczone. Uwielbiam, gdy ktoś odkrywa przede mną tajemnice sztuczek. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mi też podobało się tłumaczenie wszystkich sztuczek punkt po punkcie, choć mimo wszystko i w tych tłumaczeniach były niewielkie dziury.

   Usuń
 8. Zawsze podziwiałam iluzjonistów i lubiłam oglądać ich popisy, dlatego bardzo chciałam zobaczyć ten film. W kinie spędziłam przyjemne chwile, choć bez fajerwerków i większych emocji ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam "Iluzjonistę" i "Prestiż", to są naprawdę dobre filmy, związane z tą tematyką. Na "Iluzjonistów" chłopak chce iść do kina, ale ja jakoś nie czuję się przekonana do tego filmu. Widzę, że słuszne są me wątpliwości:>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealnie nie było, więc ani "Iluzjonisty" ani "Prestiżu" się tu raczej nie spodziewaj, ale jeżeli nie macie innych opcji, myślę, że warto pójść na ten film, mimo wszystko :)

   Usuń
 10. O jej pierwszy raz słyszę o tym filmie. Nie wiem czy pójdę do kina, ale będę się później gdzieś za nim rozglądać, bo to dobre klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wybieram się dzisiaj na tej film. Mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie, bo zwiastun powalił mnie na kolana :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłam, dawno już takiego filmu nie oglądałam, więc przemytu nie czułam, teraz polecam go każdemu, kto takie kino lubi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pewnie wybiorę się na ten film do kina, bo w najbliższych dniach planujemy z chłopakiem coś obejrzeć na wielkim ekranie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Podoba mi się fabuła tego filmu. Warto obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...