środa, 10 października 2012

AUTOHAGIOGRAFIA MAGDALENY D.


Tytuł: Dziennik znaleziony w piekarniku
Autor: Marek Susdorf
Wyd.: Novaeres
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 94
Wyciągnęłam go ukradkiem z niedoczyszczonego, pokrytego resztką zwęglonych potraw piekarnika, zdmuchnęłam pozostałości okruchów, otworzyłam pierwszą stronę i zaczęłam czytać. Z brudnymi buciorami wdarłam się w świat obcej kobiety, i z pewnym podekscytowaniem, które towarzyszy podglądaniu tego, jak żyją inni, wsiąknęłam w potok jej słów, często gorzkich, dosadnych i wulgarnych. A jakie słowa, taka i jej codzienność. Świeżo urodzone dziecko - to dziecko, względnie świeży związek z mężczyzną - Krzyśkiem-jej-półrocznym-mężem, a wszystko to jakby na opak, nie tak, jak być powinno. Wegetacja osnuta pajęczynami szarości, dziecko (po co jej dziecko?), mąż (jego możecie zabrać razem z maluchem), odcięty gaz, wyłączony prąd, brak pieniędzy na spłatę kredytu. Teściowa może i by pomogła wyjść z długów, jednak podporządkować trzeba się wówczas jej zaściankowemu myśleniu. Ale nie. Nie Magdalena D. Magdalena D. przecierpi swoje, ale na ustępstwa chodzić nie będzie.

"Dziennik znaleziony w piekarniku" - pierwsza z "Trzech śmiertelnych historii", to prawdziwy kobiecy manifest przeciwko stereotypom, głupocie i ignorancji. Bucha przed nami oparami wszechogarniającej frustracji, wylewa na nas wiadro pomyj i przygniata nadzwyczaj realną i brutalną wizją płci pięknej w oczach świata. Ten swoisty pamiętnik zgorzkniałej matki i żony czyta się prawie jak strumień świadomości. Potok słów zalewa nasz umysł, a my myślimy sobie: ta kobieta to jednak całkiem nieźle pisze. Jak na kobietę oczywiście - dodajemy po chwili, bo przecież i my sami bywamy zaślepieni konwencjami. Ale chwila, chwila. Przecież napisał to mężczyzna...

Zacznę chyba wierzyć w reinkarnację, bo Marek Susdorf po prostu musiał być kobietą w poprzednim swym wcieleniu. Aby tak wiernie odtworzyć całą, wielgachną balię babskich trosk i spisać je w dziennik wnerwionej do granic możliwości feministki, będąc tym samym, mimo wszystko, reprezentantem płci brzydszej, trzeba mieć w sobie naprawdę wielkie pokłady empatii i być niewątpliwie dobrym obserwatorem rzeczywistości.

Nie będzie to gratka dla osób, które szukają ciepłych opowieści o miłości i macierzyństwie. Nie jest to książka dla każdego - nie łudźmy się. Ale jeżeli chcecie odkryć dobrze rokującego nowego pisarza, który stworzył dzieło niebanalne i kontrowersyjne, to zapraszam. Uchylcie drzwiczki piekarnika.

5/6

Za egzemplarz recenzyjny bardzo serdecznie dziękuję autorowi.

18 komentarzy:

 1. Recenzja zachęcająca, więc jak nadarzy się okazja i znajdę chwilkę czasu, to czemu nie?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną bardzo pozytywna recenzję tej książki i też właśnie zdziwiłam się, że taką książkę napisał mężczyzna. Bo temat wydaje się taki kobiecy ;-) Ale to tylko sprawia, że książka staje się bardziej intrygująca :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Dziennik..." bardzo trafia w moje zainteresowania, a z recenzji wnioskuję, że powinnam się o niego postarać (tak w temacie macierzyństwa). Jeśli dobrze zrozumiałam, będą jeszcze dwie śmiertelne historie tego autora?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Sama jestem ciekawa cóż jeszcze za śmiertelne historie powstaną.

   Usuń
 4. Zainteresowałaś mnie tą książką, co prawda moje życie dalekiej jest od stereotypów, ale warto zagłębić się w tak "swojski" temat ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna recenzja, z przyjemnością przeczytałam:) książkę zapamiętam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :). Książkę warto zapamiętać, bez dwóch zdań.

   Usuń
 6. Świetna recenzja, ogromnie zachęciłaś mnie do lektury tej książki! Ale pewnie i tak bym po nią sięgnęła, ponieważ najpierw zwróciła moją uwagę ciekawą okładką ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :). Ogromnie jestem ciekawa opinii innych blogerów na temat tej książki.

   Usuń
 7. No i ja dałam się złapać :D Brzmi to wszystko zachęcająco. Poszukam :-))

  OdpowiedzUsuń
 8. Recenzja jak najbardziej zachecajaca, a ksiazka niedluga, wiec moze znajde czas, zeby ja przeczytac :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce, ale o już tak bywa, że co co dobre późno do mnie trafia ;p

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest dosyć "młoda", więc miałaś prawo o niej nie słyszeć :)

   Usuń
 10. Samo określenie "kontrowersyjny" już mnie zachęca do lektury. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Widać, że autor chce się wybić czymś innym, dosadnym i brudnym. I ja to kupuję.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się super - okładka i tytuł też są bardzo zachęcające. No i ta kontrowersja i nietypowość do mnie przemawiaj :) Pewnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. O matko, a ja czytając tytuł myślałam, że to będzie jakaś komedia! Nie mam pojęcia skąd takie skojarzenie, ale widzę, że trafiłam jak kulą w płot! Już bardziej pomylić się nie mogłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, do komedii tej książce daleko :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...