poniedziałek, 12 maja 2014

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach

Tytuł: Sierpień w Hrabstwie Osage (August: Osage County)
Reż.:John Wells
Produkcja: USA
Premiera: 24 stycznia 2014
Gatunek: Dramat, Komedia
Czas trwania: 2 godz. 1 min.


Rewelacyjnie obsadzony, brawurowo zagrany, nagradzany - ot film skazany na sukces. Przenoszenie sztuki na ekran kinowy nie należy jednak do zadań łatwych i bezproblemowych. Reżyser musi działać bardzo ostrożnie, żeby nie przedobrzyć, wciąż ma to być wszakże dzieło nieco surowe i teatralne. Czy zatem plejada najgorętszych nazwisk Hollywoodu i ich niewątpliwy kunszt aktorski wystarczą, aby podołać, usadzić nas przed tym niezwykłym widowiskiem, wycisnąć emocje i pozostawić w poczuciu rosnącego zachwytu? 


Do spokojnego hrabstwa Osage, w którym niemiłosierny skwar snuje się po uliczkach, przenikając ociężałe umysły mieszkańców, przybywają trzy siostry. Każda z nich wiezie se sobą garść niepowodzeń, problemów, życiowych porażek. Każda też przyjeżdża w jednym celu - pomóc schorowanej, uzależnionej od leków matce pogodzić się z tajemniczym zniknięciem ojca. Przy jednym stole posadzone zostają sławy takie jak Meryl Streep, Julia Roberts, Juliette Lewis, Ewan McGregor czy Chris Cooper. Przy jednym stole zasiada rodzina, a tym samym dawne waśnie, tajemnice, kompleksy. Na wierzch wychodzą nietolerancja, buta, upartość i tłumione przez lata pretensje. Sytuacja staje się coraz to bardziej napięta, a w zbyt ciasnym w tym momencie domu wrze nie tylko od wysokich temperatur, ale i od zaciętych kłótni, przedawnionych, ale i tych świeżych sporów, wylewanych żali i frustracji. Emocje się kumulują, aby wybuchnąć wreszcie ogromem nagromadzonej wrogości. W Osage niczego nie zamiata się pod dywan (ani nawet obrus). Tu każda skrywana niechęć istnieje po to, aby rodzić następną.


Historia zupełnie niepoukładanej rodziny poraża swą dramaturgią, wciągają świetnie zagrane role, choć ta, w którą wcieliła się genialna Meryl Streep wydaje się nieco przerysowana. Film ma swoje lepsze momenty, ma też jednak kilka gorszych, a zamysł reżysera i tym samym przekaz całego obrazu zdają się dosyć niespójne. Komedii tu właściwie nie zauważyłam, jest za to sporo dramatu, który czyha na widza niemal w każdym punkcie scenariusza i odkrywa przed nim każdą z tajemnic, schowanych dotąd skrzętnie za przykurzonymi meblami. Bywało, że nagromadzenie negatywnych emocji przytłaczało. Być może nawet trochę za dużo się tu działo, jak na jeden dzień z życia kochającej się nienawidzić rodziny. Całość wzbudzała jednak zainteresowanie, nie nudziła i trzymała we względnym napięciu.

Podsumowując: film jest dobry, historia ciekawa, a gra aktorska zachwycająca. Warto zobaczyć, choć nie jest to moim zdaniem konieczność.

4,5

36 komentarzy:

 1. Co gdzieś przeczytam o tym filmie to postanawiam go obejrzeć, a później z niewiadomych przyczyn o nim zapominam ... Może tym razem będzie lepiej z moją pamięcią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już o tym filmie, niezła plejada aktorów. W wolnej chwili obejrzę na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 3. Działo się bardzo, bardzo dużo. Ale w końcu o to chodziło - o nagromadzenie nieszczęśliwych wydarzeń i konfrontację całej rodziny. Mi się podobało;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam nigdy o tym filmie, ale z twojej recenzji wnioskuje, że warto go obejrzeć, dlatego wezmę go pod ,,lupę'' w najbliższym czasie, bo komedii nigdy dość :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokładnie. Bardzo dobre kino, śmietanka aktorska, a jednak można odpuścić i uboższym się przez to nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mimo wszystkich za jakoś nie ciągnie mnie do tego filmu, choć sama się sobie dziwę, bo ekranizacje sztuk teatralnych zawsze oglądam z zainteresowaniem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi się bardzo podobał ten film. Chwyta za serce, zmusza do przemyśleń. No i obsada aktorska rewelacyjna!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie oglądałam jeszcze tego filmu ale muszę go obejrzeć. Uwielbiam Meryl Streep. Ale taka rodzinka to jedna z tych którym przyda się ubezpieczenie wypadkowe. Niby sielanka, rodzinna imprezka a trupy z szaf wyłażą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Duzo prawd zyciowych plynie z tego filmu, dowiedziałem sie o nim z tego postu i z czystym sumieniem moge polecić każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Thanks for the pleasant read! Ok break time is over and back to my homework.
  Youre so right. Im there with you. Your weblog is certainly worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You absolutely put it in perspective for me.
  Have you considered adding some relevant links to your article? I think it will really enhance viewers understanding.
  First of all, allow my family recognize a persons command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site,
  TOP Google Ranking On Your Site

  OdpowiedzUsuń

 12. Really good stuff, this helped me in my project. PS. Can you suggest me some stuff on Government Student Loan ? Im still a newbie with this
  Hello, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you happen to would be concerned with reciprocal pages? Team have blog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there usually are not a lot good source like this.pm 0.1 filter
  hydrogen water machine amazon
  ionic air purifier reviews consumer reports

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...